Seriál etikety pre Forbes - časť 2

21.09.2021
Jakub Abrahám foto: Lucia Liščinská (c)
Jakub Abrahám foto: Lucia Liščinská (c)

Autor: Jakub Abrahám

Forbes Slovensko

Oficiálne prijatie u hlavy štátu, kráľovnej či audiencia u pápeža - všade tam platia jasné a striktné pravidlá. Odborník na etiketu Jakub Abrahám radí, ako sa obliecť a na čo si dávať pozor pri oficiálnych príležitostiach, akou je napríklad blížiaca sa návšteva pápeža Františka na Slovensku.

Audiencia u pápeža

Treba rozlišovať, či ide o prijatie u Svätého Otca, alebo o stretnutie so Svätým Otcom. V prvom prípade ide o oficiálnu audienciu v rezidencii pontifika. Dámy by mali mať, až na pár výnimiek, dlhé čierne šaty s dlhým rukávom, vyžaduje sa pokrývka hlavy - čierny závoj (takzvaná mantilla).

Len príslušníčky katolíckych kráľovských rodín smú byť odeté v bielej farbe s bielym závojom (tzv. Privilége du blanc). Páni by mali mať tmavý oblek, čierne topánky a nevýraznú kravatu.

Pri privítaní dámy môžu urobiť pukerlík. Bozkávanie pápežovho prsteňa je zaužívané najmä pre úzky okruh kardinálov, veriacich a tiež u niektorých katolíckych panovníkov. Nie je určite nevyhnutné. Pri pozdrave používame oslovenie Vaša Svätosť (Your Holiness).

Za posledné roky sa však pravidlá vo Vatikáne zmiernili. "Pápež František udeľuje radšej 'zdvorilostnú' audienciu oproti tej 'formálnej' . Kedysi veľmi prísny dohľad nad zvoleným dress codom hostí sa už uvoľnil," hovorí bývalý riaditeľ protokolu Pražského hradu Jindřich Forejt.

Decentné oblečenie bez výrazných farieb

Ak ide o stretnutie s pápežom mimo jeho oficiálnej rezidencie, prípadne jeho návštevu v cudzej krajine, dress code nie je taký prísny. Dámy teda nemusia byť odeté v čiernych šatách ani závoji.

Ideálnou voľbou je sukňový kostým pastelových farieb alebo decentné šaty s dĺžkou pod kolená, so zahalenými ramenami, dlhým rukávom bez výstrihu a topánky s uzavretou špičkou. Vyhnúť by sa mali bielej a žltej, krikľavým farbám či flitrom.

K tomu kožená kabelka klasického jednoduchého strihu vo farbe, ktorá bude adekvátna k šatám alebo kostýmu a topánkam. Vyhnúť sa treba aj výrazným sponám a nápadnému logu značky.

Pri oficialitách ju dáma drží dole za rúčky, počas rozhovoru si ju môže dať pred seba a držať ju oboma rukami. Ak je to možné, pri usadení by mala byť položená vzadu na stoličke, ale nikdy nie na stole.

Oficiálne vs. neformálne stretnutie

Pri prvých oficiálnych stretnutiach platí formálny dress code - páni by mali zvoliť čierny, tmavošedý, po polnoci modrý oblek. Kravata by mala byť rovnako tmavá a košeľa biela s manžetovými gombíkmi vo farbe obleku.

Pri všetkých ďalších stretnutiach, ktoré už nie sú považované za oficiálne, ale "iba" za zdvorilostné, si páni môžu dať aj svetlejšie farby. Napokon, tak ako to na poslednom stretnutí so Svätým Otcom urobil vždy vhodne oblečený muž - Princ z  Walesu, ktorý mal na sebe modrý oblek s prúžkom, pretože už nešlo o oficiálne stretnutie.

Na omši alebo počas ceremónie za účasti pápeža, napríklad v Šaštíne, je vhodné aj menej formálne, no nie vyzývavé oblečenie.

Ako sa zhovárať s pápežom?

Svätý Otec, podobne ako monarchovia, začína konverzáciu vždy prvý. Je preto neprípustné pri podaní ruky pýtať sa pápeža na čokoľvek. Štátnik by sa mal maximálne poďakovať za jeho návštevu.

Občania by mali byť pri stretnutí čo najviac zdržanliví, hoci to pre mnohých môže znamenať veľkú životnú udalosť. Snažme sa eliminovať zbytočné pokriky a gestá a namiesto množstva otázok mu radšej venujme poďakovanie a úsmev.

Prijatie u prezidentky

Ak nás čaká prijatie v Prezidentskom paláci, celkom určite väčšina z nás hneď podľahne panike, čo na seba. Ideálnou voľbou pre dámy bude kostým alebo jednoduché puzdrové šaty s jemným výstrihom, decentnými doplnkami a lodičkami. Vyhnúť by sa mali určite pohodlným ale nevhodným balerínkam.

Pánom odporúčam tmavý oblek - bielu košeľu, decentnú kravatu s jemným vzorom a čierne alebo tmavohnedé šnurovacie topánky.

Hlava štátu podáva ruku ako prvá, rovnako tak sa aj prvá usádza. Akokoľvek nás to môže lákať, prezidenta neobjímame a obmedzujeme aj celkový fyzický kontakt. Páni by si mali dať pozor, aby si pri sadnutí rozopli gombík na saku a pri postavení si ho opäť zapli (vždy iba prvý, nikdy nie druhý, ani oba naraz).

Sedíme v jednej tretine, maximálne v polovici stoličky, vzpriamene, nie ako doma na gauči. Dámy majú kolená pri sebe. Preložiť si nohu cez nohu je nevhodné na oficiálnej uvítacej ceremónii, ale ak sme na kultúrnom programe a pri uvoľnenej menej formálnej atmosfére, pokojne to môžeme urobiť.

Témy konverzácie sa vyvíjajú spontánne, ako prvá začína hlava štátu. My by sme jej mali poďakovať za prijatie a následne prebieha štandardná konverzácia, počas ktorej by sme sa mali vyhýbať skákaniu do reči alebo zvýšeniu hlasu.

Prijatie u monarchu 

Na úvod by sme si mali upresniť, aké oslovenie prináleží panovníkovi a členom kráľovskej rodiny. Kráľovi a kráľovnej patrí titul "Vaše Veličenstvo" (His / Her Majesty), cisárovi a cisárovnej "Vaše Cisárske Veličenstvo" (His / Her Imperial Majesty).

Ostatní členovia kráľovskej rodiny, vrátane Charlesa, Princa z Walesu, užívajú titul "Vaša Kráľovská Výsosť". Monacké knieža Alberta II. by sme zasa oslovili "Vaša Najjasnejšia Výsosť" (Your Serene Highness).

Nemali by sme nemali zabudnúť ani na poklonu, s ktorou vyslovíme aj patričný titul. Páni robia úklon hlavou a dámy takzvaný pukerlík, teda jemné pokľaknutie v kolenách. Ruku monarchovi nepodávame a ani ho nebozkávame na privítanie.

Ruku nám Kráľovná podá sama a sama aj začne rozhovor. Ak nám naznačí, aby sme sa posadili, počkáme, kým sa usadí prvá. Sedíme vzpriamene v jednej tretine stoličky a počas rozhovoru kráľovnú oslovujeme už iba jednoducho madam (v angličtine vynecháme d, povieme iba maam).

Keď sa panovníčka postaví, postavíme sa aj my. Fyzický kontakt - objímanie a dotyky - sú absolútne vylúčené. Rozhovor taktiež ukončuje panovník a pri lúčení zopakujeme poklonu z úvodu.

Oblečenie by malo byť čo najviac reprezentatívne a záleží aj od miesta a druhu stretnutia. Ak ide napríklad o audienciu v Buckinghamskom paláci, páni si oblečú žaket označovaný aj ako morning dress, prípadne tmavý oblek s vestou a dokonale uviazanou kravatou.

V náprsnom vrecku saka by nemala chýbať ani biela vreckovka, na nohách vyčistené topánky typu oxford, ale pozor, bez veselých ponožiek. Ponožka by mala byť braná ako pokračovateľ nohavice.

Dámy zvolia takzvaný dlhý kostým, pozostávajúci z dlhého kabátového saka a sukne, doplneného o brošňu a jemné šperky. Muž by mal byť precízne oholený a navoňaný nevtieravým ľahkým parfumom. Dámy by sa mali vyhnúť výraznému mejkapu, okázalým šperkom a veľkým kabelkám.

Ovládate dress code?

"Je mi trošku ľúto, že tieto pomôcky na pozvánkach takmer úplne vymizli," hovorí Jakub Abrahám. Dress code white tie, black tie, business casual a casual sú zoradené od najformálnejšieho až po ležérne.

White tie

Páni

Takáto udalosť si vyžaduje frak, ktorý je dnes, žiaľ, na pokraji vyhynutia. K nemu jednoznačne patrí biely viazací motýlik a tvrdšia košeľa s ozdobnými gombíkmi a stojačikovým golierom. Frak je jediný druh odevu, na ktorom sa smie nosiť aj takzvaný ceremoniálny kord (šerpa so štátnymi vyznamenaniami cez rameno).

Patria k nemu aj biele traky schované za bielou vestou, čierny cylinder a biela vreckovka v náprsnom vrecku frakového saka. Biely hodvábny šál zostáva spolu s kabátom a bielymi rukavičkami v šatni a nevstupujeme s ním do spoločnosti.

Pohľad na holé pánske lýtko v sede je považovaný za veľký spoločenský prehrešok. Dôležité sú preto dlhé čierne ponožky v čiernych lakovaných topánkach.

Dámy

Úlohou dám je zladiť svoje oblečenie s mužom, ktorý má svoj dress code na pozvánke zvyčajne jasne daný. Ak si muž dáva frak, žena musí mať dlhé šaty, ktoré siahajú až k členkom - takzvanú veľkú večernú toaletu.

K veľkej večernej sa nenosí klobúk a rukavičky sú dlhé, k ramenám. Hodia sa viac k šatám na ramienkach alebo bez ramienok, než k šatám s rukávmi.

Kabelka by mala byť elegantná, malá, najčastejšie čierna, zlatá, biela alebo strieborná. Mala by ladiť k šatám alebo aj k topánkam. Materiál a dizajn je čisto na vkuse jej nositeľky.

Black tie

Páni

"Ľahšia" verzia formálneho oblečenia, teda smoking. V Spojenom kráľovstve sa označuje aj ako dinner jacket, v Spojených štátoch je známy ako tuxedo. Zásadný rozdiel oproti fraku je najmä v saku, košeli a, ako už z názvu vyplýva, aj vo farbe motýlika. Pri smokingu je motýlik čierny, môže byť aj predviazaný, košeľa má klasický golier typu kent a skryté zapínanie gombíkov v prípade, že nie sú ozdobné čierne.

Páni, ktorí potrebujú prekryť oblasť brucha, môžu zvoliť klasickú pásovú šerpu, ale nie je povinná. K smokingu patria jednoznačne čierne lakované topánky s uzatvoreným šnurovaním a dostatočne dlhé čierne ponožky.

Dámy

Ak je na pozvánke black tie, žena si oblieka malú večernú toaletu - šaty jednoduchého strihu, ktoré siahajú ku kolenám či mierne nad kolená. Od dôb Marlene Dietrich poznáme aj dámsky smoking, ktorý je tiež akceptovateľnou voľbou malej večernej. Musí byť ale jasné, že je vyhotovený dostatočne efektívne, aby bolo zrejmé, že si žena berie nohavice vedome.

Rukavičky sú kratšie, maximálne po lakeť, a netreba zabúdať, že tvoria celok s večernou toaletou a žena ich má na ruke aj pri zoznamovaní sa. Výnimkou je iba stolovanie, kedy ich odloží. V oboch prípadoch si žena obúva lodičky na vysokom podpätku s uzavretou špičkou a s telovými pančuchami, ktoré sú povinnou súčasťou oblečenia.

Business casual

Tento typ dress codu sa teší čoraz väčšej obľube. Nevyžaduje sa kravata, oblek je šedý alebo modrý a k nemu hnedé kožené doplnky. Košeľa je menej výrazná, decentná a zásadne s dlhým rukávom. Topánky volíme podľa spoločnosti, v  akej sa nachádzame, všeobecne sú to ale vždy šnurovacie poltopánky.

Pre dámy je najlepšie zvoliť kostým pastelových farieb (sukňový aj nohavicový) alebo jednoduché letné šaty s decentným výstrihom a nevýrazným dekorom s dĺžkou ku kolenám.

Casual

Je posledným typom v rebríčku dress codov. Obvykle sa skladá z košele, neformálneho saka a chinos nohavíc s voľnejšou obuvou podľa ročného obdobia. Buď ležérne poltopánky, alebo letné mokasíny. Pri street casual si pokojne môžeme obliecť džínsy (ale nie roztrhané), ktoré môžeme skombinovať s polo tričkom či ľahkým svetrom.

Dámy môžu zvoliť podobné oblečenie ako pri business casual, alebo skombinovať napríklad pastelové nohavice s jednoduchou blúzkou a sakom.

Čo si obliecť, ak sa neuvádza dress code?

V takom prípade sa musíme riadiť typom udalosti. Ak sme pozvaní na vernisáž, určite tam neprídeme v smokingu. Riskujeme totiž, že si nás niekto pomýli s čašníkom. Je dôležité mať cit pre udalosť. Ak muži nevedia, čo na seba, najlepšia voľba je univerzálny čierny oblek, ktorý by mal mať doma povinne každý pán.

Zdroj: https://www.forbes.sk/odbornik-radi-ako-sa-obliect-na-stretnutie-s-papezom-a-co-nerobit-na-audiencii/