Komentár k pripravovaným oslavám Platinového jubilea kráľovnej - časopis Báječná žena

09.02.2022

Chystajú sa VEĽKÉ OSLAVY! Uvidí na nich kráľovná všetky PRAVNÚČATÁ?

Obľúbená kráľovná láme všetky rekordy. Aké oslavy sa chystajú pre najdlhšie vládnúcu panovníčku v dejinách Spojeného kráľovstva? Komentuje odborník na kráľovskú etiketu Jakub Abrahám.

Dátum 6. február je pre Jej Veličenstvo oslavný iba zdanlivo. V tento deň si totiž pripomína úmrtie svojho otca, kráľa Juraja VI., s ktorým si boli veľmi blízki, a tradične ho strávi v ústraní v kruhu rodiny. Korunovácia Alžbety II. sa konala 2. júna 1953, teda o viac ako rok neskôr kvôli tradícii, že po smrti panovníka musí uplynúť primerane dlhé pietne obdobie. Zároveň to bol dostatočný čas na prípravu náročnej ceremónie, ktorú prvýkrát naživo vysielala televízia.

Oslavy na etapy
Rok 2022 bude pre kráľovnú Alžbetu II. naozaj významný. Osláv platinového jubilea jej nástupu na trón bude hneď niekoľko a nielen v Londýne, ale po celom Spoločenstve. Podľa informácií, ktoré organizátori zverejnili, vyzerajú skutočne veľkolepo. Oficiálne sa oslavy začnú Veľkou prehliadkou koní, kde sa každoročne v priestoroch pod Windsorským hradom koná trojdňová pompézna šou s koňmi, ktoré sú srdcová záležitosť kráľovnej. Súčasťou programu budú vystúpenia veľkých hviezd a posledný deň vyvrcholí hádam aj prítomnosťou Alžbety II., ako to bývalo v predošlých rokoch.

Zvláštna tradícia
Hlavné oslavy prebehnú až v júni, keď panovníci už od roku 1908 oslavujú svoje narodeniny. Tradíciu zaviedol syn kráľovnej Viktórie Eduard VII., ktorý mal narodeniny v novembri, ale kvôli priaznivejšiemu počasiu si ich "presunul" na príjemný jún. Kráľovná Alžbeta II. sa narodila v apríli, ale tradície svojho pradeda sa pevne drží. Tento rok sa bude od 2. do 5. júna oslavovať nielen platinové jubileum, ale aj 96. narodeniny najdlhšie vládnuceho britského monarchu.

Zamáva z balkóna?
Balkón Buckinghamského paláca je ikonickým miestom na viaceré významné udalosti. Aj vzhľadom na prebiehajúcu pandémiu však posledné dva roky nebolo možné organizovať podujatia, ktoré by umožnili vidieť naživo panovníčku i členov jej rodiny. Zatiaľ nie je známe, či sa kráľovná objaví na balkóne Buckinghamského paláca, je však viac ako pravdepodobné, že sa svetu prihovorí v televízii, ako to urobila pri príležitosti diamantového jubilea.

Do posledných dní
Dĺžkou vládnutia Alžbeta II. už prekonala svoju slávnu príbuznú, kráľovnú Viktóriu, ktorá bola na tróne 63 rokov a 7 mesiacov. Slovo abdikácia je v jej prípade absolútne neprijateľné. Britská monarchia niečo podobné zažila iba výnimočne, naposledy v prípade panovníčkinho strýka Eduarda VIII., ktorý abdikoval kvôli sobášu s kontroverznou Američankou Wallis Simpson, a odovzdal trón svojmu bratovi a otcovi Alžbety II., Jurajovi VI.

Kto prevezme žezlo?
V prípade Alžbety II. je otázka následníctva jednoznačná. Najstarší syn Charles je najdlhšie slúžiacim princom z Walesu v dejinách. Jeho nástup na trón bude náročný a možno aj plný očakávaní už len preto, že jeho matkou je jedna z najväčších kráľovien v histórii. Charlesova popularita je dnes podstatne vyššia ako v búrlivom období rozvodu s princeznou Dianou. Na úlohu kráľa je pripravený a nepochybne bude slúžiť národu a Korune najlepšie, ako bude vedieť. Jeho najstarší syn princ William je veľmi obľúbený, oddaný a pracovitý, ale na trón si bude musieť ešte počkať.

Kráľovná sa za svojho dlhého panovania musela popasovať s mnohými prekážkami. Viaceré aféry ukončila alebo ich pomohla vyriešiť. A či vrcholiaci škandál okolo vyšetrovania princa Andrewa vrhne zlý tieň na blížiace sa oslavy? Andrew je až 9. v následníctve na trón a na budúcnosť Koruny táto kauza ani on sám nemajú nijaký vplyv. Osobnosť Jej Veličenstva je natoľko silná, že do osláv sa na túto nepríjemnosť zabudne. Británia sa totiž veľmi teší na oslavy svojej obľúbenej panovníčky, ktorá láme rekordy. Nasledujúce dni z ulíc bude ešte intenzívnejšie znieť tradičné: Boh ochraňuj kráľovnú!

Tieň nad oslavami
V súvislosti s prebiehajúcim vyšetrovaním v USA, v ktorom princ Andrew čelí obvineniu zo sexuálneho zneužitia, Buckinghamský palác oznámil, že princ vráti všetky vojenské tituly a kráľovské záštity, v ktorých kráľovnú oficiálne zastupoval. Už mu neprináleží oslovenie "Jeho Kráľovská Výsosť" a všetky výdavky si bude uhrádzať ako súkromná osoba.

Jubilejné mince
Kráľovská mincovňa vydala k platinovému výročiu viacero mincí. Na jednej z nich je emblém kráľovnej spolu s číslom 70, na rube je vyobrazená panovníčka na koni. Ďalšie varianty nesú aj podobizeň kráľovnej ako všetky mince v Spojenom kráľovstve. Jej portrét sa od korunovácie v roku 1953 zmenil päťkrát. Štandardne sa portréty aktualizujú približne každých 20 rokov.