Článok o Platinovom výročí Alžbety II. pre PLUS 7 DNÍ

08.02.2022

Platinová kráľovná: Na strom vyliezla ako princezná a zliezla ako nová panovníčka


Autor: Zuzana Kohútková

Nasledujúce týždne až mesiace bude z ulíc Spojeného kráľovstva ešte intenzívnejšie znieť tradičné: Boh ochraňuj kráľovnú! Obľúbená panovníčka sa vo svojich 95 rokoch stáva najdlhšie vládnucim, ako aj najstarším súčasným monarchom. Žezlo drží pevnou rukou sedem desaťročí. Už dávno predbehla legendárnu praprababičku kráľovnú Viktóriu, ktorá bola na tróne 63 rokov a sedem mesiacov. Zatiaľ najdlhšie vládnucim európskym panovníkom bol Ľudovít XIV., známy ako Kráľ Slnko, ktorý bol hlavou Francúzska 72 rokov a 110 dní.

Na trón zo stromu

Na figovník vyliezla Alžbeta ako princezná a zliezla z neho ako kráľovná. "Hovorí sa to, lebo ako 25-ročná bola s manželom princom Philipom na návšteve v Keni. Na safari na vyhliadke Treetops pozorovala z koruny veľkého stromu nosorožca a natáčala ho na kameru. Vtedy ju zastihla správa o smrti milovaného otca, kráľa Juraja VI.," vysvetľuje Jakub Abrahám, odborník na kráľovskú etiketu. Bol 6. február 1952. "Známa je fotografia a tento pamätný moment zdôraznil aj seriál Koruna, ako Alžbeta v čiernych šatách schádza po schodoch z lietadla po návrate z Afriky, dolu čakajú politici, aby sa novej panovníčke poklonili," uvádza Abrahám.

Pred mladou kráľovnou stála neľahká úloha, a to zmodernizovať monarchiu a zároveň zachovať jej tradičné hodnoty. Aj keď Alžbeta bola na svoju rolu pripravená, musela si zrazu zvykať na príliš veľa nových vecí. Zhostila sa ich dôstojne, hoci za tých sedem desaťročí sa monarchia niekoľkokrát otriasla v základoch. Málokedy dala na sebe znať emócie, vedela ich ovládať od mladosti.

Kráľovský puding

Buckinghamský palác začiatkom januára predstavil program osláv platinového jubilea. "Budú sa konať nielen v Londýne a v Spojenom kráľovstve, ale v celom Commonwealthe," približuje Abrahám, ktorý sa na niektorých podujatiach sám zúčastní. Oficiálne sa začnú veľkou šou koní vo Windsore. Je to pompézne divadlo štvornohých tátošov, ktoré sú pre kráľovnú srdcovou záležitosťou. Tento rok má šou podtitul Cvalom naprieč históriou. Všetci dúfajú, že v posledný deň, ako v predošlých rokoch, sa objaví aj samotná Alžbeta II. Súčasťou osláv je súťaž o nový najlepší recept na puding na počesť kráľovnej alebo vysádzanie asi 60-tisíc stromov, s ktorým sa začalo už pred niekoľkými mesiacmi a ktoré panovníčka podporuje. Nebude chýbať veľkolepý koncert, šušká sa o vystúpení Eda Sheerana alebo Stevieho Wondera.

Dodržiava tradíciu

Hlavné oslavy budú začiatkom júna, keď britskí panovníci oslavujú aj narodeniny. "Túto tradíciu zaviedol v roku 1908 Eduard VII., ktorý vzhľadom na priaznivejšie počasie presunul oslavy z novembra na príjemný jún. Alžbeta II. sa narodila v apríli, ale tradície svojho pradeda sa pevne drží," vysvetľuje Abrahám. Mimochodom, na jednom zo slávnostných júnových obedov sa bude podávať víťazný puding.

Či uvidíme vtedy už 96-ročnú kráľovnú aj na slávnostnom balkóne Buckinghamského paláca, sa ešte nevie, ale je viac než pravdepodobné, že sa svetu prihovorí v špeciálnom posolstve, ako to urobila pri diamantovom jubileu, komentuje expert na kráľovskú etiketu. Súkromné oslavy palác zatiaľ neavizoval, ale Alžbeta zrejme prijme gratulácie od svojich najbližších v úzkom kruhu, pričom sa očakáva aj príchod vnuka, princa Harryho z USA.

V službách ľudu

Vstupenky na májové oslavy sa vypredali už na jeseň minulého roku za pár minút, pričom Briti sa môžu hlásiť aj do lotérie o vstupenky na hviezdny koncert, ktorý bude vysielať televízia BBC. Každé podujatie bude mať svoje VIP zóny pre celebrity, neoficiálne predpísaným dress codom pre dámy sú "malé večerné" a pre pánov tmavý oblek s kravatou. Už teraz je jasné, že ľudia sa budú zhromažďovať aj na priľahlých perifériách a dúfať, že uvidia panovníčku a vzdajú jej hold. Pre svojich poddaných totiž znamená stabilitu, dodáva im odvahu a sú na ňu nesmierne hrdí. Služba ľuďom je pre ňu prvoradá, podľa Jakuba Abraháma ich nikdy nesklamala. Potvrdzuje to aj posledná veta jej sľubu, ktorý kedysi zložila: "Existuje heslo, ktorým sa riadili mnohí moji predkovia, ušľachtilé motto: Slúžim!"

Vášnivý royalista

Nedávno získal na aukcii pamätný čajový servis, ktorý bol uvedený pri príležitosti zlatého jubilea, čiže pred 20 rokmi. "Každé ráno z neho pijem tradičný anglický čaj s mliekom," hovorí Jakub Abrahám (29), ktorého britská monarchia fascinuje od detstva: "Alžbeta II. je mimoriadna osobnosť, nositeľka tradícií. Jej životná cesta je natoľko pestrá, že jej objavovanie ma nikdy neprestane baviť." Monarchia podľa neho svojou vznešenosťou i pôvabom rozjasňuje životy ľudí. "Ide príkladom v službe vlasti a nehľadí na volebné obdobie ani preferencie. Kontinuita, povinnosť, spoľahlivosť a, samozrejme, aj istá obeta túto inštitúciu vystihujú asi najlepšie," uzatvára. Aj preto sa špecializuje na kráľovskú a spoločenskú etiketu, pravidelne sleduje a komentuje dianie na britskom panovníckom dvore.


Celý článok tu: https://plus7dni.pluska.sk/