Ak chce žena zaplatiť, nechaj ju, hovorí expert na etiketu. Jakub Abrahám Slovákov učí byť gentlemanmi.

11.01.2021

Autor: Roman Naništa, Karin Daráková

  • Etiketa, bontón či takt v sebe zahŕňa módu, zásady slušného správania, úctu k ženám či korektné návyky pri stolovaní
  • Jakub Abrahám je odborníkom na spoločenské správanie
  • V podcaste s Romčom sa dozvieš, či sú Slováci hulváti, kto by mal platiť v reštike a ako by si mal osloviť ženu

Etiketa, bontón či takt v sebe zahŕňa módu, zásady slušného správania, úctu k ženám či korektné návyky pri stolovaní. Práve pri jedle robíme takmer všetci jednu elementárnu chybu. Stojí za ňou obyčajná vidlička.

Majú dnes mladí záujem poznať zásady slušného správania? Kedysi sa aj muži prezliekali niekoľko ráz denne, dnes sa bez ošúchaných a roztrhaných džínsov nepohneš na krok. Kde nastala zmena a čo je v dnešnej dobe spoločensky akceptovateľné?

Mladý Slovák Jakub Abrahám je kouč spoločenskej etikety. Svojich klientov učí, že etiketa nie je len o tom, či si správne zaviažu kravatu. "Zahŕňa to aj komunikáciu, ktorá je veľmi dôležitá. Aj vo forme online. Mnohí nevieme napísať email, podpísať sa, osloviť niekoho," hovorí v úvode rozhovoru. Táto časť etikety sa nazýva netiketa.

O Jakubove kurzy mali mladí ľudia záujem najmä pred koronakrízou. Robil kurzy a programy pre ľudí, ktorí ich potrebovali. "Dnes majú záujem o online kurzy, s ktorými ešte nie som kamarát, pretože nie som technicky zdatný. Budem to ale musieť zmeniť," konštatuje.


Etiketa sa neustále mení

Jakub sa považuje za moderného človeka a tvrdí, že nie je pravda, že chce, aby sa vrátili staré časy princov a princezien. "Žijeme tu a teraz, tomu sa prispôsobuje aj spoločenská etiketa. Netreba sa jej báť, nie je to veda a nemusí to v nikom vzbudzovať dojem strachu," hovorí. Niektoré zvyky však ostávajú nemenné. Stále platí pravidlo, že tykanie by mala stále navrhnúť žena. 

"Moderná etiketa znamená, že sa pozeráme na túto dobu z hľadiska ako plynie. Niektoré pravidlá sa menia," tvrdí Jakub. Ako príklad uvádza návštevu divadla. V minulosti by si možno siahol po obleku či kravate. Teraz ti však stačí sako. Etiketa je podľa Jakuba na Slovensku obľúbená. Dôvodom môže byť práca, sociálne postavenie a partnerky: "Dôležité je chcieť. Keď niekto nechce učiť sa a nasávať isté pravidlá, nedá sa to. Mladí Slováci chcú čoraz viac, čo je úplne super."

Dôležité je uvedomiť si, že nie každá žena vyžaduje od muža, aby bol gentleman. "Stretol som sa aj s takými, ktoré inklinujú k drsnejším typom. Pred pár rokmi to však bolo naopak - chceli mať pri sebe chlapa, ktorý im otvorí dvere a bude galantný," opisuje situáciu Jakub.

Raz gentleman, navždy gentleman

Jakub opisuje správneho gentlemana ako diplomata. "Mal by vedieť povedať NIE, ale musí to urobiť s gráciou. Je dôležité byť nad vecou a nedávať najavo, že chcem byť gentlemanom." Správny gentleman nemusí so všetkým súhlasiť.

Ak sa chceš stať gentlemanom, dobre si to premysli, pretože toto rozhodnutie už nezvrátiš. " Nedá sa to vypnúť ako svetlo v kúpeľni," smeje sa Jakub. V prípade, že si tento životný štýl zvolíš, nemáš sa čoho báť. Pravdepodobne ti to pomôže zlepšiť vzťahy nie len so ženami, ale aj s mužmi.

"Keď niekto nie je gentlemanstvom pobozkaný a my naňho skúsime niečo na úrovni, bude tam menej stresu a menšia šanca konfliktu. Treba to používať všade. Etiketa nám pomáha vyhýbať sa veľmi osobným stretom," dodáva.

Nadávky patria k životu

Áno, je to tak. Každému z nás raz za čas ujde. A slovenčina je na vulgarizmy veľmi bohatá, nebudeme si klamať. "Keď mi pred týždňom spadla polica na nohu, nebol som gentleman. Tiež používam rôzne prídavné mená. Treba vedieť rozlíšiť, kedy je dobrá chvíľa použiť ich," vraví Jakub. Sám tvrdí, že vulgarizmov je dnes naozaj veľa.

To isté si však myslí o amerikanizmoch. "Nepáči sa mi, že všetko by malo byť open air a podobne. Príde mi to vtipné. Buď sa bavme po slovensky alebo po anglicky," konštatuje.

Keďže náš rodný jazyk ponúka široký výber vulgarizmov, možno si myslíš, že Slováci sú hulváti. Jakub to však nechce paušalizovať. "Kto chce a potrebuje to, ten sa správať vie. Tí, ktorí na to z osobných dôvodov kašlú, tí sa správať nevedia." Niektorí ľudia to však nepotrebujú. Ak urobia nejakú malú chybu, nemal by si ich na to upozorňovať, pretože to nie je úlohou etikety.

Ženu nechaj zaplatiť

Svet je dnes plný emancipovaných žien, ktorým spoločenská etiketa nič nehovorí. To neznamená, že by si sa s ňou mal hádať a trvať na tom, že jej napríklad otvoríš dvere. V prvom rade si však uvedom, že otváranie dverí ženám nie je vhodné v každej situácii. "Keď si ich chce otvoriť sama, nebudem sa pred dvere hádzať a vysvetľovať jej, že takto sa to nerobí," vysvetľuje Jakub.

To isté platí aj pri platení účtu. Podľa etikety by si mal na prvom rande zaplatiť ty, no ak žena trvá na tom, že zaplatí ona, pokojne ju nechaj. "Je to normálne, netreba sa s ňou hádať," uzatvára Jakub.